Wyświetl Pojedyńczy Post
  #24330  
Nieprzeczytane 01-01-2024, 21:24
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 940
Domyślnie

Ja w "temacie" bąbelków... znalazłam w szpargałach.



W Polsce przyjęło się nazywać każde wino z bąbelkami szampanem, nawet bezalkoholowe dla dzieci.
Prawda jest taka, że jedyny prawdziwy szampan pochodzi z północno-wschodniego regionu Francji, z Szampanii, i stąd jego nazwa. W Szampanii winorośl jest uprawiana od IV wieku. Nikt jednak nie miał wtedy pojęcia o ekskluzywnym napoju, który w przyszłości ukształtuje wizerunek tego regionu.
Wina z Szampanii cieszyły się popularnością wśród szlacheckich domów, a król Ludwik XIV nawet uczynił je swoim trunkiem domowym. Ale to Anglicy wymusili musowanie wina za pomocą cynamony, goździków, cukru i melasy. Mieszkańcy Szampanii nigdy nie wpadliby na pomysł dodawania tak dziwnych składników do fermentacji. Ponadto Anglicy jako pierwsi wyprodukowali butelki z grubego szkła.
Uchodzący powszechnie za wynalazcę szampana francuski mnich Dom Perignon był "jedynie" pierwszym winiarzem stosującym dobór winogron, który poprawia jakość i eliminuje niektóre wady wina musującego. Także on wprowadził używanie korka z dębu, przywiązanego do butelki włóknem konopnym nasyconym olejem, co pozwala winu zachować świeżość i pianę.
Międzynarodową sławę szampan zyskał dopiero w XVIII w., a trunkiem idealnym do wznoszenia toastów stał się dopiero w 1870 r.

To jak w końcu jest z tym szampanem? Dopiero przepisując tekst zorientowałam się, że nie trzyma się kupy. Pewnie pisał ktoś jednocześnie z rozmachem degustując... Ale skoro tyle nastukałam się, to już nie wykasuję.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem